Predsjednica Alijanse žena DPS Crne Gore, Drita Llolla, bila je danas učesnica panela na konferenciji „Rodna ravnopravnost i mediji u izbornoj kampanji“ koju je organizovao Centar za građansko obrazovanje (CGO), uz podršku Vlade SR Njemačke a u okviru projekta „SPINoFACT 7 – Medijski monitoring parlamentarnih izbora u Crnoj Gori 2023. sa fokusom na rodnu perspektivu”.
„Niska zastupljenost žena u politici je pogubna, ne samo za žene već za cjelokupno društvo, jer pokazuje da ne prihvatamo dovoljno različitosti. Takođe, odraz je i nedostatka vizije za savremen društveno-ekonomski razvoj koji podrazumijeva ulaganje u znanje, a žene u tom smislu u Crnoj Gori predstavljaju značajan resurs. Dodatno, stepen odgovornosti prema ličnom razvoju koju pokazuju, uprkos mentalitetskim okolnostima, vrijednost je koja je neophodna politici u Crnoj Gori,” istakla je Drita Llolla komentarišući broj poslanica u novom sazivu Skupštine Crne Gore.
Kada su u pitanju mediji i politički akteri, bila je stava da je odgovornost zastupljenosti pitanja rodne ravnopravnosti tokom kampanje zajednička.
„U duhu međusektorske saradnje, mediji i civilni sektor ženama treba da pruže više prostora, ali i podrške unutar političkih partija. Ipak, rukovodstva u kojima dominiraju muškarci diktiraju i nivo zastupljenosti žena, uključujući i onu u medijima”, dodaje ona.
Na upit o tome kako se nosi kao političarka sa mizoginim komentarima i govorom mržnje u onlajn prostoru, Drita je istakla da je njeno iskustvo u politici živo i dinamično.
“Od samog početka sam bila prisutna u svakom gradu sa brojnim članovima Demokratske partije socijalista i bila sam dobro prihvaćena u svakoj zajednici. Kada je riječ o virtuelnom prostoru, sigurno ima komentara koji su upućeni meni, ali se ne obazirem na to. Ipak, politika kao živ proces nosi interakciju sa ljudima – kako pozitivnu, tako i negativnu“, poručila je Llolla.
Drita Llolla, predsjednica Alijanse žena DPS Crne Gore