Dnevni boravak za starija lica predstavlja servis od izuzetnog značaja za stariju populaciju. Podsjećamo da se u prethodnim godinama Vlada aktivno bavila ovim pitanjem te da je do 2021. godine razvijeno 12 takvih usluga zbog čega je Crna Gora bila pohvaljena u Izvještaju o napretku. U tim dnevnim boravcima preko 170 korisnika je nailazilo na podršku, kako stručnu tako i svojih vršnjaka čime su oplemenili svoj život i ublažili samoću.
U okviru dnevnog boravka im je obezbijeđen bio topli obrok, organizovane kulturno-zabavne aktivnosti, izleti, podrška zdravstvene njege, mjerenje krvnog pritiska i šećera.
Prethodne godine, tokom složene epidemijske situacije i ova usluga je prilagođena potrebi korisnika na način što je na vrijeme odnošen topli obrok na kućni prag korisnika usluga dnevnog boravka i time se pružala podrška ovoj kategoriji lica.
Nažalost, tokom ove godine od marta/aprila mjeseca zatvoreni su dnevni boravci, ne pruža se usluga za više od 170 lica i sve što je urađeno prethodnih godina sada je ugroženo. Sredstva za ovu uslugu u postojećih 12 dnevnih boravaka na mjesečnom nivou iznosilo je oko 23.000 eura.
Dakle, jasno je da nije riječ o značajnijem iznosu, te stoga apelujemo na ministarstvo da se posveti rješavanju ovog problema i da licima koji su korisnici ove usluge omogući korištenje iste, kako bi se starijoj populaciji dodatno olakšala situacija i kako bi im se pružila adekvatna njega i pomoć.
Komisija za brigu i unaprijeđenje kvaliteta života starije populacije