Svjetski dan slobode medija prilika je da se osvrnemo na stanje u Crnoj Gori, koje je daleko od onoga kako bi trebalo da bude u državi koja pretenduje da postane članica Evropske unije.
Nažalost, znatan dio medija u Crnoj Gori ovaj dan dočekuje uz gotovo svakodnevne pritiske i targetiranja, koji dolaze sa najviših državnih adresa. U proteklom vremenu tako je demonstriran čitav “arsenal” ideja o obračunu sa nepodobnim sredstvima informisanja – od direktnih prijetnji gašenjem do satanizovanja novinara kroz pokušaje etiketiranja i lažne optužbe.
Sa druge strane, dio medija svoju je misiju posvetio afirmaciji ruske agresije na Ukrajinu i otvorenom širenju propagande Moskve zasnovane isključivo na lažnim vijestima, često pružajući priliku i lokalnim desničarima da Crnoj Gori “prijete” ukrajinskim scenariom. Takvi mediji nijesu nijednom na bilo koji način sankcionisani od strane države – naprotiv.
Doduše, teško je i očekivati da sankcije zbog takve propagande i govora mržnje budu uvedene od strane državnog aparata koji i dalje nije u stanju da sprovede međunarodne mjere o zabrani ruskih propagandnih glasila Sputnik i RT, kojima svi građani Crne Gore i dalje mogu nesmetano da pristupe.
Zbog svega navedenog, važno je istaći da između slobode medija i velikodržavne propagande i potčinjavanja ne stoji znak jednakosti. Naprotiv.
Vlast koja je dozvolila da crnogorski mediji danas budu u stanju kakvom jesu zaslužuje da već na junskim izborima bude kažnjena voljom građana koji će tu i takvu politiku proglasiti dijelom sramne prošlosti.
Amina Brahić, članica Predsjedništva Savjeta mladih DPS Crne Gore i članica Glavnog odbora DPS Crne Gore